logo
Latest News  
  • Science and Maths Olympiad dates have been finalised .Schools informed.
  • Transfer Certificate Software Available to all Schools.
  • Come and share your views. Intellectual Hub is ready for use
 
INTER SCHOOL ACHIEVEMENTS  

The true measure of a school’s co-scholastic programme is its participation and meritorious performance in interschool activities.  Inter school competitions are a measure for the participants to know their position with respect to their peers.  Creativity, Positive thinking, leadership, team spirit  are some of the facets of personality development and the outcomes of  extra curricular activities.

INTERNATIONAL

PICASSO ART CONTEST 2016

Season 2

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Painting

Vanissa Rout

Nerissa Rout

IX

IV

Star Artist

Star Artist

PICASSO ART CONTEST 2016

Creative Brilliance

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Painting

Vanissa Rout

Nerissa Rout

IX

IV

Star Artist

Star Artist

NATIONAL 

ABACUS & VEDIC MATHS NATIONAL LEVEL COMPETITION

SPARKLE 2016

Abacus Championship

Pre Jr. Abacus 1

Avika Arora

III

I

9th AWIM National Olympics 2016

SAEINDIA (Society of Automotive Engineers India) Maruti Suzuki

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position & Awards Won

Model Making

Amritash Chugh

Dev Kanakani

Sanchika Khandelwal

Adya Dixit

VI

VI

VI

VI

III

Cash Prize `10,000

School Trophy

Bronze Medals

Certificates

Aesthethic Model

Amritash Chugh

Dev Kanakani

Sanchika Khandelwal

Adya Dixit

VI

VI

VI

VI

I

School Trophy

Gold Medals

Certificates

CAMBRIDGE SCHOOL, INDIRAPURAM, GZB.

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Model United Nations

Priyanshi Goel

XII

Best Delegate- Australia General Assembly

Anirudh Kaushik

XI

High Commendation-

Jamaica UNESCO

Anshul Singh

X

AIPPM                     Special Mention

Vatsal

XI

High Commndation

AHLCON INTERNATIONAL SCHOOL, DELHI.

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Model United Nations

Khushboo

XII

Best Delegate-

SURAJ BHAN DAV PUBLIC SCHOOL VASANT VIHAR, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Self-Composed Poem (Hindi)

Anshita Garg

IX

II

On the Spot Painting

Vanissa Rout

IX

II

Gaming

Divyansh Choudhary

XI

II

ARYASAMAJ, ANARKALI, MANDIR MARG

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Street Play

Saumya Kaushik

Utkarsh Gaur

Karan Sharda

Anshita

Anubhav

Agrim

Ansh

Jatin

Vishal

XI

XI

XI

IX

IX

IX

IX

IX

IX

III

ARYA PRADESHIK PRATINIDHI SABHA, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Moral Education Vishisht Pariksha

Saloni Das

IX

 

I

DELHI PUBLIC SCHOOL, R.K.PURAM, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Gaming

Divyansh Choudhary

Ritwik Sharma

XI

XI

II

SRDAV PUBLIC SCHOOL, DAYANAND VIHAR, DELHI

WARTEX#2.0

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Eliminator                     (Surprise Event )

Snigdha Gupta

Lakshay Modi

XI

I

Sagacity                      (Gaming)

Satvik

XI

I

Game-A-Thon                    (Kodu Game) 

Khush Manchanda

Ashwin Goel

VIII

VII

II

Brain Wars                       (Quiz)

Ritwik Sharma

Divyansh Aggarwal 

XI

XI

II

HANSRAJ MODEL SCHOOL

FUTURISTIX 2050

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Fancy Dress Competition

Nitya Arora

Pre Primary

II

BIRLA VIDYA NIKETAN, PUSHP VIHAR, DELHI

UTSAV 2016

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Stretch Your Imagination

Shivi Galhotra

XI

I            

Music Band

Anirudh Shekhar

Vishrut Shukla

Abhishek Kapoor

Deepanshu

Milind

Manisha

XII

XII

XI
XI

XI

XI

III

BIRLA VIDYA NIKETAN, PUSHP VIHAR, DELHI

RANGALAAP 2016

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Painting

Khushi Telem

VIII

I            

DAV PUBLIC SCHOOL, PUSHPANJALI ENCLAVE, DELHI

SPECTRUM 2016

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Detoxifying Health Drink

Sanchika Khandelwal 

Shruti Sharma

VI

I

Radio Show (Hindi)

Savi Sethi

Arushi Kalia

XII

II

Puppet Show

Punarnava Sharma

Karan Sharda

XI

II

VIVEKANAND PUBLIC SCHOOL, VIVEK VIHAR, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Maths Dance

Mudra Gupta

Lakshita Jayal

Sukhmeet

Pavneika Sharma

Simran Bhalla

Dhipti Sharma

Manasvi Verma

Anubhooti Yadav

Shelly Bhalla

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VIII

VIII

I

Web’O’com

Prateek Rustagi

Gautam Sethia

IX

IX

II

Treasure Hunt

Divas

Preet

XI

XI

II

Cryptic Crossword

Nandini Singh

Chintan Puggalok

X

X

I

Role Play

Shipra Singh

Vaarija Agnihotri

Vasundhara

XI

XI

XI

I

Hand Outs

Neha Sabharwal

Karamveer Kaur

Raghavi Rana

X

X

X

II

Digex

Kanav Goel

Khush Manchanda

VIII

VIII

I

Monologue Presentation

Anubhooti

VIII

I

Bhashan Pratiyogita

Manvi Kapoor

VII

I

Kavita Gyan

Amritash Chugh

VI

II

Newspaper Montage

Ronit Sharma

Om Dehlan

Khushi Telem

Shaifali Pal

VIII

VIII

VIII

VIII

III

French Skit

Muskan Kathuria

Granth Batra

Namita Goyal

Siddhant

VIII

III

AHLCON PUBLIC SCHOOL, MAYUR VIHAR, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

C++

Abhijeet

XII

II

Intellectual Act

Tanvi Khanna

Koshtubh

Mukul Aggarwal

Khushi

Gourav Tiwari

Vaishnav Rai Adhikari

XI

XI

XI

XI

XI

XI

III

JAIPURIA SCHOOL, VASUNDHARA, GHAZIABAD

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Photoshop

Khush Manchanda

Kanav Goyal

VIII

VIII

I

ARWACHIN PUBLIC SCHOOL, VIVEK VIHAR, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Declamation-Hindi (Jr.)

Amritash Chugh

 

VI

 

I

Declamation-Hindi (Sr.)

Stuti Gulati

 

XI

 

I

MAYUR PUBLIC SCHOOL, NOIDA

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Quiz(Jr.)

Khush Manchanda

Dev Sharma

VIII

VIII

II

Surprise Event

Snigdha Gupta

Ritwik Sharma

XI

XI

III

MOTHER’S GLOBAL SCHOOL, PREET VIHAR, DELHI

IQF

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Poster Making

Khushi Telem

VIII

II

DAV PUBLIC SCHOOL, SECTOR-14, GURGAON

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Tomorrow Land

Shubhankar Dey

Utkarsh Arya

X

X

I

SARLA CHOPRA DAV PUBLIC SCHOOL, SECTOR-56, NOIDA

VIBGYOR 2016

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Yoga (Boys)

Aryan Sharma

Amit Kumar

Pratyush Papnai

Lakshay Thakur

IX

IX

VI

VI

I

Classical Vocal Solo

Ritika

XI

I

Scientoon – Interschool Cartoon Making

Vanissa Rout

Poornima

IX

I

Website Designing

Lakshay Modi

Manas Chaudhary

XI

XI

II

II

AMITY INTERNATIONAL SCHOOL, SECTOR-6, VASUNDHARA

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

English Debate

Khushboo Sagar

XII

III

English Debate

Prachi Sharma

XII

III

LAXMI PUBLIC SCHOOL

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

English Poem Recitation

Anubhooti Yadav

VIII

II

KOREAN CULTURAL CENTRE

FIRST INDIAN-KOREAN QUIZ CONTEST

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Quiz Contest

Ayush Mishra

X

Qualified for Finals

BHARTI PUBLIC SCHOOL, BRIJ VIHAR

EXPRESSIONS 2016

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Sit & Draw

Ishmeet Kaur

IV

II

Fancy Dress

 

 

III

On the Spot Painting

Monisha

IV

III

ADHAARSHEELA GLOBAL SCHOOL, VASUNDHARA

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Debate (Hindi)

Prakriti Jain

XI

Consolation

LOVELY PUBLIC SR. SEC. SCHOOL, PRIYADARSHINI VIHAR, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Science Toon

Addrika Singh

 

VIII

III + Cash Prize `250/-

 

DAV PUBLIC SCHOOL EAST OF KAILASH, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Poster Making

Aastha Kaushik

VII

II

ASN SENIOR SECONDARY SCHOOL, MAYUR VIHAR, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Poster Making

Saloni Das

IX

Consolation

SNEH INTERNATIONAL SCHOOL, VIKAS MARG, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Speech (Hindi)

Kinjal Khandelwal

X

II

HILLWOODS ACADEMY, NEW DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

IKEBANA

Kartik and Aadya

Khushi Telem

VI

VIII

III

Consolation

 

Painting

Nerissa Rout

IV

II

 

Group Fusion Classical Dance

Gaurika

Aayushi

Anubhuti

Harsha

VII

VII
VIII

VIII

II

 

DAV PUBLIC SCHOOL, SRESHTHA VIHAR, DELHI – 110 092

EFFUSION – INTER SCHOOL COMPETITIONS

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Essay Writing

Snigdha Gupta

XI

II

 

Kahani Lekhan

Kriti Bansal

X

II

 

Harmonious Robo

Aditya Singhal

Raghav Gupta

XI

XI

I

 

Pencil Shading

Shubhankar

XI

I

 

Paint a Composition – I

Ishmeet Kaur

IV

II

 

Jingle all the way

Shreeya Sharma

Parmeet Kaur

Ishita Aggarwal

Drishti Gupta

IX

IX

IX

VIII

II

 

Ved Mantra Gayan

Freya Malhotra

Parth Kapoor

Rishika Jain

Shivansh

Shriya Dadwal

Vrinda Sharma

VI

VI

VI

VI

VI

VI

I

 

Rang Dhara

Karan Sharda

XI

II

 

Scratch Studio

Ashwin Goel

Shrey Aggarwal

VII

VIII

III

 

Folk Dance (Group)

Ritika Sharma

Geetika Chauhan

Soumya Saxena

Navriti Nagpal

Ashmita Singh

Angel

Simran Sodhi

Ishita Sharma

IX

X

X

X

X

X

X

X

I

 

Pret –e-light

Gorangini Mehra

Manvi Khanna

XI

XI

I

 

Mono Acting

Sanskriti Jha

IV

I

 

Food Pulse Check

Anshul Goel

Ankit Bajaj

XII

XII

II

 

Photography

Nimisha Nagpal

XI

II

 

Fusion Band

Anirudh Shekhar

Manisha

Punarnava

Aman

Raghav

Keshav

Andre

Udit

Aryan

Hemant

XII

XI

XI

IX

IX

IX

IX
IX
IX

IX

I

 

Digital Storytelling

Saloni Das

Ritika Garg

IX

IX

II

 

English Debate

Anshul Singh

Muskan Chuttani

X

X

III

 

Quiz

S. Abhinav Anand

Aniket Singh

Sajal

XII

XII

XII

I

 

Crypto Cipher

Vandan Aggarwal

Lakshay Modi

XI

XI

II

 

RAMJAS SCHOOL, NEW DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Painting

Karan Ahirwar

Saloni Das

Vannisa Rout

Monisha

Ritika Garg

VI

IX

IX

IX

IX

Consolation

 

FEDERATION OF INDIAN PUBLISHERS, NEW DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Painting

Vanissa Rout

Saloni Das

Ishmeet Kaur

 

 

Monisha

Ritu Kansl

Shorya Gupta

Khushi Telam

Ritika Garg

Raghavi Rana

 

IX

IX

IV

IV

 

IV

VII

VIII

VIII

IX

X

 

I

III

III

 

 

Certificate of

Merit

 

DL DAV MODEL SCHOOL, ND BLOCK, PITAMPURA, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Game Making

Shrey Aggarwal

Kanav Goel

 

VIII

VIII

III

III

 

DAV PUBLIC SCHOOL, KAILASH HILLS, NEW DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

MS Paint

Amitabh Chugh

Sanchika Khandelwal

VI

VI

 

III

III

 

 

 

English Elocution

Kinjal Khandekwal

X

I

 

Vaad-Vivaad (Favour)

                         (Against)

Zoya Khan

Anubhuti

VIII

VIII

I

 

DL DAV MODL SCHOOL, SHALIMAR BAGH, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Scratch `n’ Win (Game Making)

Ashwin Goel

VII

 

II

 

DELHI PUB LIC SCHOOL, MATHURA ROAD, NEW DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Gaming

Ritvik Sharma

Divyansh Chaudhary

XI

XI

II

II

 

LAXMI PUBLIC SCHOOL, DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Essay Writing (Hindi)

Amritansh Chugh

Stuti Gulati

VI

XI

I

I

 

JAMIA MILLIA ISLAMIA,   NEW DELHI

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Script Writing

Mahika Garg

VIII

I

 

INDUS QUALITY FOUNDATION

DRAMA

Vishal Sharma

Agrim Sharma

Simran Anand

Anshita Garg

Ansh Anurag

Jatin Saini

Priyanshi Gpta

Nakul Thureja

Zarangeen Abidi

Yashika Khanna

IX

IX

IX

IX
IX
IX
IX
IX

X

X

Award of

Excellence

DAV CENTENARY PUBLIC SCHOOL, CHANDER NAGAR, GHAZIABAD

Abacus Championship

Daksh Tekwani

Harshit

Jaivik

V

V

V

I

II

I

DIRECTORATE OF EDUCATION

ZONAL

ART

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Painting

Nerissa Rout

IV

II

DIRECTORATE OF EDUCATION

ZONE-1

DANCE, DRAMA & MUSIC

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Fancy Dress Competition

Akshara Jain

IV

I

Mono Acting

Sanskriti Jha

IV

I

Classical Solo

Ritika

XI

I

Semi Classical Solo

Punarnava Sharma

 

XI

II

Patriotic Song

Anwesha Nayal

Adya Katyani Kiran

Dolcee

Nerissa Rout

Tanjil

Riddhima Sharma

Samiksha

Niharika

Anushka Sharma

Muskaan Sharma

Pragya Mishra

Skanda Sharma

Avni Gupta

Kanak Rani

Lavanya Chawla

Prisha Gupta

Shruti Sharma

Sanchika Khandelwal

III

III

III

IV

IV

IV

IV

V

V

V

V

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

 

DIRECTORATE OF EDUCATION

ZONE-1

SANSKRIT RECITATION

Name Of The Event

Name Of The Student

Class

Position

Shalok Gayan

Sidharth Garg

IX

III

Shalok Ucharan

Harshit Chapliyal

Tanishk Goyal

Arjun Pathak

Kshitiz Dubey

Keshav Gupta

Agrim Sharma

VII

VII

VII

VII

IX

IX

I

Sanskrit Qawali

Drishti Gupta

Ananya Rawat

Shreeya Sharma

Lahar Mishra

Ishita Aggarwal

Paridhi Sharma

VIII

VIII

IX

IX

IX

IX

III

Vaad-Vivaad (Sanskrit)

Avni Goel

Namita Sardana

X

X

II

Sanskrit Bhashan

Gauri

IX

Consolation